TURYSTYKA
KRAKOWSKA AKADEMIA
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


notatki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum TURYSTYKA Strona Główna » Tematy archiwalne / Domeny kulturowe świata a turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ByQ



Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 16:33, 15 Sty 2010    Temat postu: notatki

DOMENY KULTUROWE ŚWIATA A TURYSTYKA


*DOMENY twory przestrzenno fazowe struktur regionalnych
określ domenę w której turystyka jest słaba – Afryka Subsaharyjska (południowa)
Dlaczego w Afryce Subsah. Jest słaba domena?
Ponieważ są tam bariery rozwoju turystyki:
-walki plemienne
-AIDS
-brudna woda
-brak dostępności komunikacji

*Najbogatsze Państwo Europy – Niemcy
Teraz są walki o ropę i gaz ale już niedługo najcenniejszym surowcem będzie WODA jest to jedyny surowiec który nie ma substytutów. Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wód gruntowych.

Filozoficzne refleksje nad człowiekiem i kulturą Roman Darowski

*Turystyka jest zjawiskiem wielowymiarowym; kulturalnym, psychologicznym, społecznym, ekonomicznym i przestrzennym.
Region kulturowy i jego istota: Podział regionalny świata wg domen kulturowych. Tożsamość kulturowa a procesy globalizacji.
HDI – wskaźnik rozwoju społecznego wg ONZ

Do obliczenia syntetycznego miernika HDI wykorzystywane są następujące mierniki podstawowe:
średnia długość życia,
ogólny wskaźnik skolaryzacji brutto dla wszystkich poziomów nauczania,
wskaźnik umiejętności czytania ze zrozumieniem i pisania,
PKB per capita w USD, liczony według parytetu nabywczego waluty (PPP $).
*jaki procent islamistów jest w islamie (najwyższa wartość)
PUPper capita HDI (składa się ze stopnia skolaryzacji, PKB oraz długości życia

*w polsce ludzie żyją: 72lat mężczyźni, 78,179 kobiety. W afryce subsaharyjskiej średnia długość życia to 50,154 lat
*Polska jest na 36137 miejscu pod względem HDI
Wolność polityczna i obywatelska . Przestrzeń kulturowa Ameryki Łacińskiej i Rosyjskiej Federacji. Dla Polski 3 najważniejsze daty: 966r -chrzest, 2001r.-NATO, 2004r- UE

*USA- najbogatszy kraj świata

*Domeny podobnie jak i inne struktury regionalne można uznać za twory przestrzenno fazowe, które mogą ulegać przekształceniom a nawet zanikowi.

*Pojecie kultura jest kategorią interdyscyplinarną, Występuje w wielu dziedzinach i różnie w nich bywa rozumiana i interpretowana.

*Termin kultura pochodzi z łac. colere który znaczy: uprawiać, pielęgnować. Ścisły związek terminu kultura widoczny jest dopiero w formie czasownika cdo, colere, coultum stąd wywodzi się wyraz KULTURA ale także i wyraz KULT.
*Współcześnie też przeważa pogląd, że natura oznacza to co człowiekowi jest wrodzone, i to co istnieje poza nim bez jego wpływu i pracy, podczas gdy kultura obejmuje wszystko to co powstaje dzięki świadomemu i wolnemu działaniu człowieka. Kultura jest więc tym co pochodzi od człowieka jako jego autonomiczne, osobowe działanie lub jego osobowy wybór.

*Główne dziedziny kultury:
-Kultura rozważana podmiotowo – to ludzkie działanie kulturotwórcze
-kultura rozważona przedmiotowo – to wytwory kultury

!!!*Kultura duchowa – termin określający ogół osiągnięć ludzi w dziedzinie nauki, sztuki, religii, moralności, obyczajów i tradycji. Kultura duchowa to także dzieła sztuki oraz przechowywanie wiedzy o przeszłości i języku. W swoich funkcjach odpowiada potrzebom poznawczym, estetycznym i potrzebie rozrywki.
Należy wymienić min, rozwój nauki jako proces oraz samą naukę i sztukę. Tu przynależy poznawanie i opanowywanie świata.

!!!*Kultura materialna- dot. spraw materialnych. Nazywa się ją często -cywilizacyjną. Charakteryzuje ją ogromny rozwój i postęp w dzisiejszych czasach. Zwłaszcza w dziedzinie techniki, czego współczesnym wyrazem wyrazem są min. komputery, internet, telefony.

*Kultura osobowa – dotyczy bezpośrednio jednostek osobowych mająca na celu bezpośrednie dobro dążenie do pełnej własnej osobowości oraz dążenie do doskonałości oraz stopniowe osiąganie tej doskonałości. - język, nauka, moralność, religia, życie obywatelskie.

*Kultura rzeczowa – dotyczy przedmiotów, które raz wytworzone istnieją dalej bez człowieka, który je wykonał (kultura, sztuka).
Kultura dzieli się na:
-ELITARNĄ -najważniejsza część kultury symbolicznej danego społeczeństwa. Ten rodzaj kultury tworzą elity twórcze
-MASOWA – o dużym zasięgu moralność i prawość mas jest wyższa niż elit.
Kultura jest humanistyczna- człowiek – ludzki, czyli jest ludzka i dotyczy człowieka.

*Cechy kultury ludzkiej
Kultura jest społeczna jest dziełem zbiorowym jednostek i całych pokoleń
-jest otwarta na różne wartości formy
-jest twórcza, aktywna, dynamiczna.
Podstawą wszelkiej działalności – twórczości jest ostatecznie rozwój dlatego kultura jest możliwa tylko u istot duchowo.

WNIOSKI:
fakt istnienia kultury i tworzenia przez człowieka dóbr kultury oraz istnienie i przekazywanie kultury
tylko człowiek tworzy kulturę, żyje kulturą i poprzez kulturę – działalność kulturalna jest wyrazem jego człowieczeństwa , jego wyniosłej kultury.
Kultura stanowi podstawę działalności ludzkiej - jest ona przesłanką dowodu na istnienie w człowieku pierwiastka duchowości.
Człowiek jest twórcą kultury i równocześnie jej osobowością
kultura jest celem i sensem życia człowieka.

Trzeba unaocznić naturalne pojęcie kultury, oderwanie kultury od natury prowadzi do różnych form antykultury ponieważ kultura nie liczy się z rzeczywistością, działa na rzeczywistość, dyskryminacje. Negując naturę jako źródło ludzkiego działania zmierzającego ku określonym celon, neguje się naturę podmiotową,.
Kultura staje się wówczas narzędziem zniewolenia człowieka

!!! *** Refleksja związana z urzędowym przystąpieniem o UE czyli jedności europejskiej
Jedność europejska powinna być taka, która nie niszczy tożsamości i bogactwa różnorodności poszczególnych krajów i narodów. Jedność która szanuje i popiera kulturę narodową czyli Sferę wyznawanych w narodzie wartości, zbiorowych dążeń, podstawowych pojęć o życiu i koncepcji życia. -EGZ

*Filozofia a turystyka
Ogólna charakterystyka pytań problemów i zainteresowań uważanych za filozofię pozwala wskazać /stwierdzić, że wyrastają one z refleksji nad relacją między człowiekiem a światem przyrody w określonej przestrzeni geograficznej, turystycznej, refleksje nad relacją człowieka w stosunku do samego siebie i do absolutu stwórcy.
Filozofowie na przełomie XX/XXI wieku zwracają się w kierunku turystyki.
Uwaga filozofii koncentruje się przede wszystkim na zasadzie aksjologii. Wartości uzyskiwane dzięki uprawianiu turystyki mają istotne znaczenie dla turystów oraz mieszkańców ośrodków recepcyjnych.

!!!*Problematyka etyki obejmuje 3 kategorie osób:
-turystów
-mieszkańców, gdzie turysta przyjedzie
-tych którzy w turystyce służą (np. pośrednicy biur podróży)

!!* Interdyscyplinarność turystyki powoduje, że wartości turystyczne mają genezę o zróżnicowanych heterogennych (niejednorodnych) zagadnieniach i dyscyplinach naukowych.
O turystyce mówi się często, że jest formą ekspresji ludzkiej wolności.

Wolnościowy aspekt podmiotu turystycznego, którym jest człowiek powinien być uwzględniony w analizach dających odpowiedź na fundamentalne pytania o przyczyny i cele podmiotu wędrującego (czyli turysty). Zgodnie z naturalnym porządkiem filozofia zjawia się z reguły z rozsądnym opóźnieniem.

!!* W ontologii (nauka o "pierwszych zasadach i ostatecznych przyczynach" bytu. ) można wyróżnić 3 podstawowe pojęcia:
-człowiek będący podmiotem ruchu turystycznego
-przedmiot aktu turystycznego -walory i atrakcje turystyczne
-ruch-jako wkład relacji między podmiotowo - przedmiotowych stanowi 3 kategorie niezbędne do wyjaśnienia zjawisk turystycznych.


*Hierarchia wartości od kwestii materialnych i hedonistycznych (wg Tischnera hedonizm – przyjemność, rozkosz to cel człowieka i jego dobro – unikać bólu) aż do sfery sacrum.

!!! * HIERARCHIZACJA wg Tischnera – wartości materialne, zdrowotne, intelektualne i godnościowe, wartości etyczne oraz sakralne.

*Sen wiedzy o turystyce można rozpatrywać na 7 -miu obszarach problemowych:
1.obejmuje zagadnienia aktywności turystycznej – obszar ten ma za zadanie zdefiniowanie turystyki.
2.Może dotyczyć rozbudzania zainteresować turystycznych. Ważne jest jak ukierunkować turystę oraz jak zorganizować wyjazd i jak poprowadzić aby zrealizować założone cele. Mogą dominować rozważania o charak. Psychologicznym.i pedagogicznym. Mieści się tu również pielgrzymowanie.
3.Dotyczy zagadnień praktycznych związanych z szeroko pojętą obsługą ruchu turystycznego.
4.Może odnosić się do zagadnień związanych z popularyzowaniem turystyki, informowaniem.
5.Można odnieść do zagadnień etycznych i społecznych nazywając je socjoetyką turystyki.
6.Dotyczy zagadnień historycznych
7.scalający i integrujący całość rozważań może być traktowany jako ogólna teoria turystyki ujmowana inaczej jako metodologia badań na turystykę lub filozofia turystyki.

*Turystyka jest przede wszystkim zachowaniem człowieka dlatego filozofię turystyki należy traktować jako dział filozofii człowieka. Dopatrywać się można również analogi pomiędzy życiem człowieka w całym jego przebiegu a turystyczną wędrówką.

!!* Człowiek żyje w czasie i przestrzeni, zatem jego życie jest wędrówką przez czas i przestrzeń. Przestrzeń może być nie tylko fizycznie (góry, morze itp.) ale również psychicznie, społecznie i kulturowo.

DOMENY -12
Domeny- narzędzie analizy dla charak. Odmienności społ-gosp. Poszczególnych obszarów.

Podział kultur wg Huntingtona
12 głównych domen (kręgów) na świecie
-Europejski (cała UE + kraje bałkańskie nie będące członkami)
-Angloamerykański (USA, Kanad i Bermudy)
-Latynoamerykański (wszystko co leży na południe od Meksyku (Ameryka Południowa, -Ameryka Środkowa + Antyle od ziemi ognistej po południe Ameryki Połud. Na pograniczu Argentyny i Chile)
-Słowiańsko – prawosławny (Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia,Gruzja, Armenia)
-Australii i Nowej Zelandii (australizyjska) (startowały razem na igrzyskach olimpijskich 1908-1912)
-Islamski (państwa Azji Południowo -wschodniej i afryki północnej.
Indyjski
-Azji Południowo – Wschodniej (Laos, Kambodża, Tajlandia, Myanmar (Birma), leolezja, Singapur, Filipiny, Brunei, Indonezja
Afryki subsaharyjskiej
-Chińska – synicka? (Chiny, Tajwan, Mongolia)
-Japońsko-koreańska (Japonia, Rep.Koreańska (południowa), Koreańska republika ludowo-demokratyczna (północna)
-Oceanii

Najbogatsze Państwo Europy: NIEMCY
Najbogatsze Państwo Ameryki Północnej: USA
Najbogatsze Państwo Am. Środkowej: MEKSYK

Am. Łacińska językami urzędowymi są przede wszystkim hiszpański a w Brazylii również j.portugalski. Hiszpańki i portugalski należą do grupy języków romańskich.

Wielkie Antyle to część większego łańcucha wysp na Morzu Karaibskim określanych jako Antyle. W skład archipelagu wchodzą: Kuba, Haiti, Jamajka i Portoryko wraz z mniejszymi wyspami leżącymi u ich wybrzeży.

Małe Antyle – archipelag na Oceanie Atlantyckim, część Antyli, ciągnący się około 1 900 km od wyspy Culebra . Małe Antyle składają się z licznych, niewielkich powierzchniowo wysp. Dzielą się na: Wyspy Dziewicze, Wyspy Podwietrzne (Anguilla, Sint Maarten, Saint Christopher, Nevis, Montserrat, Barbuda, Antigua, Gwadelupa, Dominika i inne), Wyspy Zawietrzne (Martynika, Saint Lucia, Saint Vincent, Grenada i inne), wyspę Barbados oraz Antyle Holenderskie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
balon



Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Skąd: Wieliczka

PostWysłany: Sob 11:59, 16 Sty 2010    Temat postu:

dzieki Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pati
Rozmówca
Rozmówca


Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy

PostWysłany: Sob 18:32, 23 Sty 2010    Temat postu:

z tego ma byc test 1 czy wielokrotnego wyboru?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
..::Madz!a::..



Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy

PostWysłany: Sob 18:50, 23 Sty 2010    Temat postu:

no wlaśnie test czy opisówka??

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ByQ



Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:45, 28 Sty 2010    Temat postu:

mógłby ktoś napsiać jakie były pytania na egzaminie?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
adri_kw



Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 58
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy

PostWysłany: Czw 19:12, 28 Sty 2010    Temat postu:

domena kulturowa, kultura osobowa , kultura rzeczowa, wymienic 12 domen i opisac jedna

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ByQ



Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 19:25, 28 Sty 2010    Temat postu:

dzięki

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum TURYSTYKA Strona Główna » Tematy archiwalne / Domeny kulturowe świata a turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin